Váš věk nezměníte, to, v jaké jste formě ano!
Věk není důvodem k tomu, aby člověk přestal cvičit a udržovat se v kondici, právě naopak! Pravidelný pohyb a zdravá výživa jsou klíčové pro udržení zdraví a vitality i v pozdním věku. V tomto článku se podíváme na několik tipů, jak zůstat fit i po padesátce.
Vyberte si pohybovou aktivitu, kterou máte rádi
Když jde o udržování kondice, pohybová aktivita je klíčová. Nemusíte se ale hned vrhat na HIIT tréninky, které by vás od pohybu akorát odradily. Zvolte si raději aktivitu, která vám přináší radost - zacvičte lehkou jógu, posilujte s vlastní vahou nebo lehkými činkami. Nebo si s přáteli zahrajte třeba badminton. Hlavní je, abyste se pohybu věnovali pravidelně a aktivity si rozvrhli na celý týden.
Vyrazit můžete také za čerstvým vzduchem do přírody - tady vám budou skvělým pomocníkem trekingové hole, které tlumí nárazy, chrání klouby a poskytnou vám skvělou oporu. Tělo skvěle posílíte například i plaváním, které obzvlášť oceníte, pokud máte potíže s klouby.
Choďte! Třeba i doma
Existuje mnoho různých aktivit, které můžete provádět v pohodlí vašeho domova a zároveň zlepšit své zdraví a fyzickou kondici.
Rychlá chůze či běhání jsou pro lidské tělo velmi přirozené. Ne každý má však možnost nebo chuť provozovat tento druh pohybu venku, a proto není nic jednoduššího, než při spalování tuků a zlepšování kondice sledovat třeba oblíbený seriál.
Běžecké pásy patří bezesporu k nejoblíbenějším fitness strojům, nemusíte se ani bát, že vám stroj bude doma zabírat příliš mnoho místa, běžecké trenažéry jsou velmi skladné.
Buďte aktivní v každodenním životě
Namísto výtahu využijte schody, do práce či na nákup choďte pěšky nebo na kole. Bydlíte v přízemí, a o schody jen tak nezakopnete? Na své kondici a na posílení stehen a hýždí zapracujte na stepperu. Domácí stepper má tu výhodu, že je skladný a můžete na něm cvičit kdekoliv a při čemkoliv. Na výběr máte z modelů bez držadla nebo ze stepperů stojanových, které umožňují náročnější trénink, nastavení zátěže či měření tepové frekvence.
Zajezdit na kole si můžete také doma s pomocí rotopedu, a to třeba při čtení knihy nebo sledování televize. Rotoped je kdykoli připraven v pohodlí vašeho domova, jeho použití je maximálně snadné a zvládne to úplně každý.
Nezapomeňte na regeneraci
V dnešním světě plném stresu, sedavého životního stylu a nedostatečného odpočinku je regenerace klíčovým faktorem pro udržení zdraví a vitality vašeho těla a mysli.
Skvělým způsobem je saunování a otužování. I když jde o opačné extrémy, obě aktivity stimulují krevní oběh a lymfatický systém, což pomáhá vyplavit toxiny z těla a podporuje regeneraci buněk. Jak se začít otužovat se dočtete v tomto článku.
Jedním z nejdůležitějších faktorů při regeneraci je kvalitní spánek. Během spánku dochází k obnově a opravě buněk, ukládání nových zážitků do paměti a snižování hladiny stresových hormonů. Dospělý člověk potřebuje průměrně 7-9 hodin spánku denně.
Cvičte s mírou, a především respektujte své tělo. Je důležité udržovat se v kondici, a stejně tak dbát na to, abyste příliš nezatěžovali své klouby a svaly. Věnujte pozornost správné technice a nepřemáhejte se. Pokud se cítíte unavení nebo máte bolesti, udělejte si pauzu a nechte své tělo zregenerovat.